WYBRANE CHOROBY RYBEK AKWARIOWYCH
Ospa rybia, ichtioftirioza – choroba powodowana przez orzęski z gatunku Ichthyophthirius multifiliis (kulorzęski).
Objawy: z początku są trudne do wykrycia, natomiast po około jednym lub dwóch dniach na ciele ryb pojawiają się małe białe kropki (na płetwach, karku).
Leczenie: Należy leczyć całą obsadę zbiornika – nie tylko osobniki, na których wystąpiły objawy, gdyż prawdopodobnie w akwarium ogólnym jest już kulorzęsek i w ciągu kilku dni cała obsada będzie miała widoczne objawy. Zastosować ichtiosan, podnieść temperaturę w akwarium do 28°C (gdyż w tej temperaturze cykl rozwojowy ulega przyspieszeniu i można szybciej zwalczyć inwazję). Nie przerywamy leczenia po zniknięciu objawów, ponieważ jest to okres, w którym kulorzęsek jest w formie pływek na powierzchni wody lub w postaci cyst na dnie zbiornika. Wtórna inwazja jest znacznie większa niż początkowa. Zamiast ichtiosanu można zastosować lek SERA Costapur lub FMC. Należy unikać preparatów odkażających typu MFC Tropicala, ponieważ nie nadają się do leczenia ryb.
Okres dawkowania i leczenia zawsze należy dostosować do informacji podanych przez producenta na opakowaniu. Lekkie podwyższenie temperatury i silne napowietrzenie działa wspomagająco w procesie leczenia ryb. Podczas kuracji w filtrze nie używamy wkładu węgla aktywnego oraz wyłączamy oświetlenie UV. Po przeprowadzonej kuracji należy przeprowadzić częściową wymianę wody oraz oczyszczenie filtra. Costapur i zawarty w nim szczawian zieleni malachitowej zabija złoże bakteryjne w filtrze. Dlatego też zaraz po oczyszczeniu filtra podajemy środek potrzebny do rozruchu filtracji bakteryjnej (za pomocą bakterii nityfikacyjnych), np. tzw. biostarter Nitrovec - Sery. Należy dodać również iż wszystkie bezkręgowce na czas kuracji muszą zostać usunięte, bowiem nie znoszą styczności z preparatami zawierającymi w swym składzie zieleń malachitową.
FMC
Innym preparatem stosowanym do zwalczania kulorzęska (również innych jednokomórkowych pasożytów i pasożytniczych grzybów) jest FMC w koncentracji 1 ÷ 1,5 ml roztworu macierzystego na 100 l wody (do kupienia w sklepach akwarystycznych). W skład FMC wchodzi formalina, błekit metylenowy i zieleń malachitowa. FMC dodaje się do wody na krótko przed wpuszczeniem do niej ryb, a następnie powtarza się to jeszcze raz, lub dwa razy w ciągu 7 ÷ 14 dni. Przed zastosowaniem drugiej i trzeciej dawki 50% wody w akwarium zabiegowym wymienia się . Dolewana woda powinna być odstała i dobrze napowietrzona, o temperaturze wody w akwarium zabiegowym.
Objawy ichtioftiriozy:
Pleśniawka
Choroba ta jest spowodowana przez grzyby z rodzaju Saprolegnia i Achyla. Objawia się występowaniem na ciele ryby białego nalotu, podobnego do strzępków waty. Grzyb ten rozwija się na uszkodzonej tkance ryb. Jest to choroba często spotykana wśród wojowniczych gatunków ryb.
Leczy się ją poprzez kąpiel ryb w słabym roztworze nadmangnanianu potasu. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Stężenie roztworu 1g na 100l wody.